OLEJ Z OSTROPESTU
do żywności             ZDROWIE

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Z pomocą przybywa olej z ostropestu. Kluczowy w leczniczym zastosowaniu ostropestu jest składnik zwany sylimaryną, to właśnie on posiada zdolności ochronne wątroby oraz stymulowania jej do regeneracji. Pozostałe istotne składniki ostropestu to między innymi flawonoidy, aminy biogenne, fitosterole, garbniki, kwas linolowy i sole mineralne.
Dzięki zawartości tych składników olej z ostropestu plamistego:
* wspomaga pracę wątroby, szczególnie przy schorzeniach wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz długotrwałym spożywaniem leków, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, marskości wątroby oraz jej stłuszczenia,
* chroni komórki przed niekorzystnym działaniem naturalnych metabolitów, które tworzą się w naszym organizmie, przed truciznami, które dostają się do naszego organizmu ze środowiska zewnętrznego: metalami ciężkimi czy pestycydami,
* normalizuje układ trawienny dzięki występowaniu kwasów organicznych,
* obniżenia poziomu cholesterolu dzięki zawartości fitosteroli,
* działa przeciwzapalnie i łagodząco – można stosować do łagodzenia objawów zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, gardła czy krtani,
* stymuluje pracę mózgu – niweluje niekorzystne skutki wywołane działaniem wolnych rodników na komórki organizmu, w tym także komórek mózgowych. Dzięki temu poprawia się koncentracja i procesy zapamiętywania,
* korzystnie wpływa na wzrok i wzmacnia system odpornościowy.

Badania donoszą, że ostropest może wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę oraz poprawiać wrażliwość tkanek na insulinę.


KOSMETYKA

Olej ostropestowy zastosowany zewnętrznie pomoże uporać się z oparzeniami czy innymi trudno gojącymi się ranami. Jego skuteczność udowodniono w leczeniu procesów ropnych, egzemy, odleżyn, rumienia, alergii czy zrogowaceń naskórka.
Dodatkowo dobrze nawilża oraz regeneruje skórę oraz włosy.


DAWKOWANIE

Olej z ostropestu zapobiegawczo jest polecany szczególnie osobom, które na co dzień mają do czynienia z toksynami, np. pracują w warunkach szkodliwych.
Zaleca się picie 1-2 łyżeczKI oleju na dobę.


PRZECIWWSKAZANIA

Mimo dobroczynnych właściwości oleju ostropestowego istnieją pewnie przeciwwskazania do jego stosowania. Po ostropest nie powinny sięgać:
osoby, które borykają się z niedrożnością dróg żółciowych (olej może powodować zwiększone wydzielanie żółci, które jest niewskazane w przypadku niedrożności dróg żółciowych), osoby przyjmujące leki przeciwlękowe, antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe czy leki obniżające poziom cholesterolu (w tym przypadku ostropest może osłabiać działanie leków).